Co zveřejňovat na firemním profilu na Facebooku

Zveřejněno autor   avatar

Firmy, které mají 20 a více zaměstnanců, mohou firemní profil využívat jednak na interní PR a PR pro své zákazníky. PR Public relations neznamená něco prodávat, ale pouze šířit dobré jméno firmy. Ono na Facebooku stejně moc prodávat nejde.

1) Interní PR

Začněme interním PR, protože z toho se dá vycházet při externím PR. Interní PR je pro informovanost uvnitř Vaší firmy a je dobré pro vztahy mezi pracovníky.

Firmy, se kterými se často potkávám, říkají, jasně, máme na Facebooku nějaký profil, stará se nám o to marketingový člověk, máme tam pár desítek lidí (palců), ale moc to na něm nežije.

Facebook totiž automaticky profily, na které nikdo nekouká, nikdo nekomentuje, nedává palce neukazuje dalším lidem. A tak se Váš profil pomalu propadá do hlubin dějin.

Jeden ze způsobů, jak profil aktivovat, může být, lidem, kteří jsou aktuálně ve styku se zákazníky, např. obchodníci, dát příkaz, aby si vytvořili svůj profilový účet a dali palec firemní stránce. Co budou pak dělat se svým profilem je teoreticky jedno.

Nicméně pokud tohle udělají, tak mají přístup k firemnímu profilu a v tento moment můžete začít zveřejňovat interní akce. Na příklad narozeniny kolegy, Maruška upekla dobré buchty, když se nám ve firmě něco povedlo, zúčastnili jsme se nějakého interního školení a další. Tohle a mnohem více lze publikovat na Vašem profilu. Vaši zaměstnanci, když na Facebook chodí, tak si takového obsahu všimnou, případně sami budou chtít se podívat, co se ve firmě děje. A začnou tomu dávat palce, a tudíž náš firemní profil žije.

2) PR směrem k zákazníkům

Zákazníkům nevadí, že uvidí, že paní Vomáčková měla teď narozeniny, ba právě naopak, spojí si Vaši značku a firmu s tím, že tam pracují také lidé a kdoví zrovna může mít narozeniny obchoďák, který k nim chodí, a tudíž mu mohou ihned popřát a být s ním v kontaktu.

Co chceme aktivitami na Facebooku dokázat je, aby značka Vaše firma nepůsobila studeně. Aby lidé viděli, že za ní stojí lidé, aby se potenciální zákazníky dokázali s firmou ztotožnit a možná si k ní vybudovali vztah. A co potom na Facebooku zveřejňovat, aby tohle probíhalo?

Vrátíme se opět na začátek, nechceme prodávat, chceme dělat dobré PR. To děláme tak, že jsme otevřená firma, staráme se o své zaměstnance, dále tam dáváme fotky z firemních akcí, z toho, když se něco povedlo, když něco předáváme klientovi (nové stránky v mém případě), nový přístroj a vůbec komunikaci s klienty. Pokud můžeme zaznamenat a použít tak to prostě uděláme. Máte servisní oddělení? Tak to může být to, že výrobek přijde do servisu a jsou tam lidé, kteří se o něj postarají, kteří ho opraví a potom pošlou zákazníkovi. I to působí dobře, protože zákazníci vidí, že se o něj staráte a co vlastně všechno se při opravě děje.

Čím více pracovníků ve firmě pracuje, tím více těchto informací je k dispozici  a je potřeba v nich udělat trošku pořádek. Může se totiž stát, že jeden den/týden/měsíc nemám co zveřejnit, zapomenu na to a už se k danému tématu nevrátím. Proto je dobré, udělat si tzv. komunikační plán.

Komunikační plán

Plán je nejefektivnější udělat na měsíc dopředu. Vezmete si list papíru s čísly 1-30 resp. 31, vyznačíte pracovní dny a víkendy. Vyznačíte si dny, ve které se něco děje, ať je to firemní akce, nebo nějaké školení nebo prezentace. Dále k těmto akcím napište, jaký z nich může být výstup např. fotografie nebo psaná reportáž. A poslední položka je datum, kdy tento výstup zveřejníte.

Když takto naplníte celý měsíc, tak z toho vyjdou aktuality, které už dopředu víte, že budou zveřejněné. Potom do komunikačního plánu přidáte narozeniny pracovníků případně svátky, pokud budete mít čas.

Pokud i v tento moment budou v plánu prázdná místa, můžete je vyplnit vlastním obsahem, jako např. že jste vytvořili brožuru, zveřejnili článek na blogu. Jestliže nemáte vlastní obsah, tak se podívejte, jestli jste v minulosti něco takového nevytvořili a nemůžete to znova použít.

Jako poslední akci se podíváte, co se děje ve Vašem okolí, co dělají Vaši dodavatelé, odběratelé, a budete hledat nějaký článek, který může pomoci. Tady už se dostáváte do fáze, že sdílíte obsah jiných lidí. Sdílíte ho z toho důvodu, aby firma působila jako aktivní a myšlenkově otevřená a nikoliv jako uzavřená společnost, která si myslí o sobě, že je nejlepší a nikoho k sobě nepustí. Příklady úspěšných firem dokazují, že to není dobré v dnešní době dělat.

Takový komunikační plán mám pro Vás připravený v Excelu a můžete si ho stáhnout zde.

photo credit: Jerry Silfwer and maubrowncow via photopin cc

  • Ivan

    Díky Vašku, dobrý tip, zrovna pro mého jednoho klienta 🙂