Profesionál nebo amatér

Zveřejněno autor   avatar

Občas se u klientů setkávám s názorem, že vytvořit stránky není zase tak velký problém. Slyším, že jim pomůže synovec, známý nebo například truhlář. Jak na tento argument reagovat?

Já se v posledních měsících pustil do hraní golfu. Je to pro mě sport zcela nový a dovedl mě k němu kamarád – nadšenec, který letos získal zelenou kartu. Ukázal mi základy tak, jak je odkoukal od ostatních a pochytil za několik lekcí s trenérem. Myslím, že když s ním na golf budu chodit určitě se něco naučím. Budu ale umět hrát golf dobře? Ehhmm, těžko. Je daleko pravděpodobnější, že si zažiji nějaké špatné návyky a těch se pak budu horko těžko zbavovat. No ale je to skoro zadarmo – pokud nepočítám občasný oběd, na který ho pozvu. Naproti tomu stojí hodina profesionálního trenéra 800 Kč a výš.

Jak tento příběh souvisí s vytvářením stránek?

Na první pohled je to cena. Stránky od synovce budou zadarmo – pro něj je to přeci zábava, a vedle toho nutnost platit za hodinovou sazbu firmy. Ono ale záleží jaký typ hry chcete hrát respektive jaké výsledky očekáváte od stránek. S amatérským tréninkem u profíků uspějete velmi těžko. S amatérskými stránkami ve stále nabytějším světě internetu moc nových zákazníků nezískáte.

Co tedy dělá profesionál a naopak amatér ne?

V čem spočívá ten rozdíl, který je tak drahý? Profesionální trenér má zkušenosti a může Vám většinou garantovat výsledky. Zkuste se zeptat svého dodavatele, jestli se Vám investované peníze do projektu vrátí. A pokud ne všechny, tak aspoň do jaké míry. Vrátí Vám je právě onen dodavatel, když záměr nevyjde?

Takto jednoznačně rozlišíte mezi profesionálem a amatérem. Amatér bude pochybovat a do garance nepůjde. I profesionál, který na chvíli polevil a nedával pozor, se zamyslí a možná změní obsah toho, co Vám nabídne. Když se investice do stránek nemůže vrátit – nebo není možné jednoznačně sledovat jejich návratnost, je potřeba to Vám jako klientovi to sdělit. Pokud náhodou máte synovce, který zvládne garantovat výsledky, rádi ho zaměstnáme:)

Rozdíl
Photo by Ionics @ Flickr

Zrovna minulý týden jsem byl u klienta a jednali jsme o nových stránkách. Dopředu jsem tomu klientovi komunikoval, že tato investice se nevyplatí, co se návratnosti týče. Vzhledem, že jde o zavedenou firmu, která má stovky zavedených klientu, však tento fakt nevadí. Jinak bych jim nemohl daný projekt s klidným svědomím prodat. A i přesto uděláme vše proto, abychom dokázali alespoň část investice přímo vrátit novými klienty.

Garantovat výsledky není možné vždy, ale je skvělé, pokud to jde.
Setkali jste se s nabídkou, kde byl zaručen výsledek?

 • Pozor na to, vy zde hovoříte o dvou věcech, které nejdou moc dohromady.

  1, Je pouze na straně obchodního partnera, zda si chce nechat realizovat internetové řešení od dodavatele na základě ceny, zkušeností, referenčních řešení a nebo od kamaráda, rodinného příslušníka, například syna.

  V případě, že si vybere například kamaráda, tak to neznamená, že tento kamarád neumí udělat internetové řešení, které splní to co splnit má (stanovené cíle před začatkem projektu) i když to nedělá profesionálně.

  Dle mého je hlavní rozdíl mezi profesionálem a amatérem zkušenost/ti a od toho je samozřejmě odvozena cena.

  Primárně by se nemělo posuzovat dle ceny ale dle výsledku daného dodavatele ve vztahu k cílum, které byli stanoveny před začátkem projektu.

  2, V případě garancí je otázkou zda dodavatel jen garance slibuje a nebo jestli je také dokáže splnit.

  Je zde mnoho subjektu kteří slibují modré z nebe a realita je pravý opak.

  Lepší než slibovat je říkat pravdu (věci objektivně), jak se věci mají, z vlastní zkušenosti mohu říct, že většina obchodních partneru bere věci objektivně a jsou vdeční, když jim dodavatel řekne jak se věci mají (jak pozitivní tak i negativní) a že návratnost ať již v podobě obratu, nových kontaktu, nebo jiných … může trvat čtvrt roku a nebo taky mnohem déle, protože investici do nového internetového řešení to vše jen začíná pak následuje pravidelná optimalizace a nebo propagace, dle typu projektu a možnosti financování ze strany obchodního partnera.

 • To formátování je zde úplně na prd … 🙁

 • Štefane, děkuji za komentář:)
  1) Když je Váš kamarád profesionál, tak samozřejmě udělat internetové řešení umí. Setkávám se bohužel s těmi kamarády, kteří dělají stránky ve Wordu apod. O těch měl být tento článek. Často, ale majitelé stránek neumí definovat správně cíl a zmíněný amatér jim v tom nepomůže.
  2) Co kdyby dodavatel dostal zaplaceno, až když se daného výsledku dosáhne? Pak může slibovat, co chce a realita ukáže:)