Jak zjistit vaši přidanou hodnotu

Zveřejněno autor   avatar

Ať v podnikání začínáme nebo už nějakou dobu podnikáme, často slyším otázku “A jaká je Vaše přidaná hodnota?”. Já se na to ptám každé firmy při začátku naší spolupráce. Pokud to ví, jde s nimi práce jako po drátku. V opačném případě musíme trochu hledat.

U této veličiny velmi záleží na pohledu pozorovatele. Já mám nějakou představu, když přijdu do firmy poprvé. Další představu má majitel, jinou má obchodní ředitel a úplně jinou technický ředitel. Která je ta správná, kterou komunikovat na webu? Řekl bych, že tu, kterou jsem ještě nezmínil. Totiž přidanou hodnotu z pohledu zákazníka.

I u naší firmy CIWire s.r.o. jsem měl mylnou představu, že naše přidaná hodnota je kvalitní CMS nebo grafika. Pak jsem si s několika zákazníky sedl a začal zjišťovat, jak si tedy reálně stojíme. Většina zákazníků se shodla, že je pro ně přidanou hodnotou rychlost naší komunikace a rychlost provádění změn. Aha, takže všechno nemusí být 100%, hlavní je, že to s námi zákazník může probrat a my na jeho problém dokážeme rychle reagovat. Tahle informace trochu změnila mou prodejní řeč a dokážu díky ní lépe najít svého zákazníka.

Jelikož pomáháme firmám vytvářet stránky, které prodávají, musí být i jejich přidaná hodnota velmi dobře definovaná. Z tohoto důvodu jsem vytvořil menší dotazník, který používáme v CIWire a dáváme jej k dispozici našim klientům. I vy s ním můžete vyrazit za některými z vašich klientů a zjistit jejich pohled na vaši firmu nebo živnost.

Vybrané otázky na zákazníka

  • Proč nakupujete u nás?
  • Vyřešila spolupráce Váš dlouhodobý problém? Můžete ho popsat?
  • Proč od nás stále nakupujete?
  • Jak podle Vás vypadá dobrá služba?
  • Řekněte mi prosím, kdy jsme pro Vás odvedli dobrou práci.
  • Co bychom mohli zlepšit v našich službách?
  • Řekněte mi prosím, kdy jsme na Váš dotaz nereagovali včas.
  • Co děláme jinak oproti ostatním lidem v našem oboru nebo oproti Vašim bývalým dodavatelům?
  • Když byste naši firmu doporučovali, co byste o naší firmě řekli?

Důležité je dostat na otázku správnou odpověď. Když klient na otázku “Jak podle Vás vypadá dobrá služba?” odpoví jednoduchou větou např. “To jak pro mě pracujete, to mi vyhovuje”, neměli byste se vzdát. “Co přesně Vám vyhovuje?” a klidně se zeptejte několikrát. Čím více energie do dotazování vložíte, tím více se dozvíte a tím více můžete použít ve svých propagačních materiálech, na webu nebo při prodeji.

Samozřejmě získat informace od několika zákazníků bude stát nějaký čas, ale myslím, že se vám bohatě vrátí. I třeba jen tím, že sám zákazník si uvědomí, proč od vás odebírá a v čem si vás může cenit. Pomůže to utvrdit váš vztah s ním. A už  jenom to se vyplatí.