Kódování na hraně zákonaHardboiled web design

Zveřejněno autor   avatar

Kódování, respektive tvorbě webových stránek se věnuji přibližně 10 let. Za těch 10 let se toho ve světě internetu změnilo hodně. Dvě věci však přežily: IE 6 a představa, že weby by měly ve všech prohlížečích (včetně tohoto dinosaura) vypadat stejně.

A tak si my kodéři instalujeme hromady různých prohlížečů, omezujeme se v rozletu kvůli zpětné kompatibilitě a hodiny ladíme, ladíme a ladíme…

Nedávno jsem objevil knížku Andyho Clarka Hardboiled web design a začínám se ptát, jestli tohle, je ta správná cesta. Je opravdu nutné, aby web ve VŠECH prohlížečích vypadal stejně? Odpověď jsem našel na stránce s touto jednoduchou adresou: http://dowebsitesneedtolookexactlythesameineverybrowser.com

HTML5 a CSS3 nabízí řadu krásných efektů, které v nejnovějších verzích prohlížečů fungují a v těch starších degradují tak, že uživatel nic nepozná. Nemá smysl čekat s jejich použitím, až budou podporovány všemi prohlížeči.

V mé prezentaci z dubnového Plzeň.comm najdete pár příkladů toho, co dnešní prohlížeče umí a byla by škoda se o to připravit:

A na závěr pár ukázek “na živo” (pro prohlížeční doporučuji použít některý z moderních prohlížečů – nejlépe Google Chrome).

 

Napsal Martin HložekI am already for about ten years in the web coding or web development business. In these ten years the world of internet has changed enormously. But there are two things still surviving: IE 6 and the idea that a website has to look the same in all browsers (including the above mentioned dinosaur).

And so web authors even today install tons of browsers on their computers, test and tune the code again and again and end up with boring sites just to please everyone.

I have discovered Andy Clark’s book Hardboiled web design and I have started to ask myself, if this is the way. Does the website really need to look the same in EVERY browser? And I have found the answer! On a web with this simple address: http://dowebsitesneedtolookexactlythesameineverybrowser.com/

HTML5 and CSS3 offer lots of lovely effects working well in the latest versions of browsers and degrading with no harm to usability in the older ones. It makes no sense to wait till they will be supported by all browsers.

In my presentation from the April Plzen.comm meeting you will find a few examples of what today’s browsers can offer us (and we would be fool not to take it).

And this is how it looks in reality (use one of the latest browsers to view the examples – I recommend Google Chrome):

 

Martin Hložek