Jak získat na Facebookovskou stránku 1000 fanouškůHow to get 1000 Facebook fans

Zveřejněno autor   avatar

Silvia Doušová

Musím předeslat, že o tom, jak sehnat 1000 fanoušků nepíšu proto, že bych věděla jak nato, ale proto, že to zatím přesně nevím. Hledám odpověď na tuto otázku už několik týdnů. Přečetla jsem na to téma horu článků, procházím si úspěšné stránky a experimentuju se stránkou, která propaguje náš německý projekt Hochzeitanders.eu (prodáváme vtipná svatební oznámení).

V několika článcích jsem našla, že osvědčený způsob jak přilákat na svou stránku fanoušky, je požádat o pomoc své přátele a spolupracovníky. Já ale nemám chuť zaspamovat všechny své kamarády a ve firmě je nás 7. Tudy cesta nevede.

Dle další „literatury“ získáte snadno hodně fanoušků, pokud máte:

 • silný brand,
 • dobrý název,
 • hodně peněz na reklamu,
 • hodně výjimečný a zajímavý produkt,
 • nebo hodně výjimečný a zajímavý obsah.

Ve chvíli, kdy nějakou firemní stránku na FB zakládáte, již většinu těchto bodů neovlivníte. Takže pokud nejste Coca-Cola, na stránku „Uspořádejme CzechTech pro Paroubka“ byste nenalákali fanoušky relevantní pro váš business a na trh nepřinášíte hodinky s vodotryskem, zbývají vám dva body, se kterými můžete pracovat: reklama a obsah.

Reklama mi zatím při mých pokusech fanoušky opravdu přivádí. Není to ale levná sranda. Průměrná cena za proklik je u mých inzerátů 0,23$ (cíleno na Německo, Rakousko a Švýcarsko, věk 20-40) a samozřejmě ne každý, kdo na reklamu klikne, se taky stane fanouškem. Cena za jednoho fanouška se nakonec pohybuje kolem 75 centů.

Pokud nechci za tu svoji vysněnou tisícovku zaplatit majlant, chce to ještě něco jiného, takže jdeme na obsah. Naši fanoušci by vlastně měli být naši přátelé, takže to můžeme zkusit jako v reálném životě. Budeme si povídat, a při tom povídání říkat věci zajímavé, užitečné a zábavné. To by mohlo splnit požadavek zajímavého obsahu.

A teď ještě jak to udělat, aby ten obsah byl taky výjimečný. Můj objev z posledních dní zní: je potřeba k tomu všemu přidat vášeň. Je to takový trochu divný pojem, sama teprve zkoumám a hledám, co to vlastně ta vášeň je a jak se dělá :o). Myslím si ale, že bude klíčem k úspěchu. Ze stránek, které se mi nejvíc „Líbí“ čiší to, že jsou dělané s nadšením a zápalem pro věc, že lidé, kteří je spravují, milují to, co dělají a milují své fanoušky. To všechno má s vášní něco společného.

Takže se teď jdu vášnivě zamilovat do své práce a svých fanoušků. Uvidíme, co to udělá… (v některém z mých dalších článků tady)

A pokud se ptáte, k čemu mi bude 1000 fanoušků, tady je pěkně zformulovaná odpověď: „Váš životní úspěch bude z velké části určen počtem lidí, se kterými máte kladný vztah.“ (z knížky Rona Finkelsteina „49 marketingových tajemství pro zaručené zvýšení prodeje“, na straně 197)

Autor: Silvia Doušová

Silvia Doušová

I have to state that I dont’t know it. Yet. I’m looking for the answer to this question for a couple of weeks. I have read a ton of articles, I browse succesfull Facebook pages and experiment with a page promoting our german project Hochzeitanders.eu (we sell really funny wedding invitations).

In some articles I found the suggestion to ask my friends for help and involve all my collegues. I tried this, but not too much of my friends have friends in Germany and in our company we are 7 so I don’t think this is the way how to make the thousand fans.

Some other advices say, that you can get a lot of fans if you have:

 • a powerfull brand,
 • killer title,
 • good ad,
 • extraordinary product,
 • outstanding content.

Unfortunately not all of these advices are really helpful. You can’t get a powerful brand overnight. A title like „The truth about McDonalds“ can attract thousands of fans but they are mostly not relevant to your business. And anouncing a really extraordinary product, that everybody is waiting for is just… extraordinary. The two things you can really work with are ads and outstanding content.

The ads do bring me fans. But it’s definitely not that cheap as I expected. The average CPC of my ads is 0,23$ (targeting Germany, Austria and Switzerland, engaged women between 20-40), and of course not all the clicks result in fans. The final cost for one fan is about 0,75$ and this is too much when striving for 1000 fans.

So here comes the content. Looking for fans is like looking for friends in real life. You have to talk to people and what you say should be interesting, useful and funny. But to have really good friends being able to attract further friends and fans you need a hint of something special… and I believe this something special is passion. The pages I realy “Like“ are made with enthusiasm and you can feel that people making them love what they do, they love their fans and love to shere they thoughts and ideas.

This meens I just have to passionatly fall in love vith my job and with my fans. Will see what happens… (in some of my further posts here)

Silvia Doušová

 • Vášeň, vášeň… u svatebních oznámení to bude asi správný přístup a především cílová skupina žen, by na to co je děláno s vášní zareagovat mohla… U jiných cílových skupin bych možná doplnil seznam o pořádání nějaké akce nebo soutěže. I když to Facebook zakazuje, určitým způsobem řešení (např. informovat o dané akci pouze na Facebooku a nikde jinde apod.) by mohla být jednou z cest jak rozšířit počet fanoušků.

  Případně i naopak. Na webu zveřejnit informaci, že pro fanoušky Svatebních oznámení na Facebooku, je každá 3. objednávka o 10 % levnější. Nejenže se zvýší počet fanoušků, ale i počet rozvodů a svateb. Uměle si tak rozšíříte trh. Taková nabídka se totiž neodmítá 😉