Netclub with Michal BlahaNetclub s Michalem Bláhou

Zveřejněno autor   avatar

The first Netclub meeting in 2010 was with the mind behind one of the most exciting startups in Czech Republic. The startup is called OnTheRoad.to and its creator Michal Blaha is no novice to the Czech internet industry. Back in the day he was one of the founders of Atlas.cz which has been sold to Centrum.cz in 2008. The transcript can be found on Lupa.cz.

Mr. Blaha talked about his past and also about his startup. OnTheRoad.to is a trip planning and documenting service.  The service is on the market since early 2009 and is being upgraded constantly. Both iPhone and Android apps are available. Techcrunch reported about OnTheRoad.to in late 2009. What is most exciting about this startup is its booking a promotion table of at the Techcrunch50 conference in September 2009 as a part of their marketing effort.

The service is usable worldwide and its not focused only on Czech republic. Mr. Blaha sees the most potential in the US namely in Silicon Valley. He is looking for investors from the Valley. His company is participating in the public program CzechAccelerator by CzechInvest that provides two places at the Plug And Play Tech Center in the Valley. The startup is supported by the web development company Devmasters owned by Mr. Blaha. Most of the OnTheRoad.to developers work from home here in CZ and in the US two marketing employees are helping from their home offices in Seattle.

You can follow Michal Blaha and OnTheRoad.to on Twitter.První setkání Netclub ve 2010 bylo s tvůrcem jednoho z nejzajímavějších startupů v Česku, ale přesto byla návštěvnost poměrně nízká. Startup se jmenuje OnTheRoad.to a jeho majitel Michal Bláha není na českém internetu žádným nováčkem. V minulosti se stal jedním ze zakladatelů portálu Atlas.cz, který byl v roce 2008 prodán novým majitelům Centrum.cz. Přepis rozhovoru můžete najít na Lupa.cz.

Pan Bláha hovořil o své minulosti, ale také o svém startupu. OnTheRoad.to je služba k plánování a dokumentování výletů či dovolených.  Služba je na trhu od počátku 2009 a od té doby je neustále vylepšována. Aplikace je k dispozici jak pro iPhone tak pro Android. OnTheRoad.to bylo zmíněno i v blogu Techcrunch koncem roku 2009. Velice zajímavý je pronájem reklamního stolku na konferenci Techcrunch50 v září 2009 v USA, za účelem zviditelnění služby pro americké investory.

Služba je plně v angličtině, je směrována na celý svět a nikoliv pouze na Českou republiku. Michal Blaha vidí potenciál hlavně v US především v Silicon Valley. Z této oblasti také hledá investory. Společnost stojící za OnTheRoad.to se účastní programu CzechAccelerator od CzechInvestu, který poskytuje dvě místa v Plug And Play Tech Center, právě v oblasti Silicon Valley. Startup je podporován společností vyvíjející stránky Devmasters s.r.o., kterou pan Bláha vlastní. Většina vývojařů OnTheRoad.to pracuje z Čech ze svých domovů a dva lidé pomáhají s marketingem v USA ze svým home office v Seattlu.

Na Twitteru najdete Michala BlahuOnTheRoad.to.

Štítky: